מאמרים

תאונות אופניים – כל מה שחשוב לדעת

הסטטיסטיקה מצביעה על מגמה מדאיגה בתחום תאונות אופניים, כיוון שבכל שנה מספר תאונות הדרכים שהיו מעורבים בהם אופניים הולך ועולה, כאשר ההשלכות של התאונות הן קשות מאוד עד קטלניות. בנוסף לנתון זה, הסטטיסטיקה מציגה נתון נוסף הנוגע לעלייה בתאונות הדרכים בהם מעורבים אופניים חשמליים. למעשה, ככל שהביקוש לאופניים חשמליים עולה כך עולה גם מספר תאונות האופניים.

מדוע זה קורה ומה אפשר לעשות כדי למנוע את התרחשותם של תאונות האופניים? נרחיב על כך במאמר הנוכחי.

למה אופניים חשמליים גורמים להרבה תאונות?

אופניים חשמליים הינם אופניים שהמבנה שלהם זהה לאופניים רגילים, אך השוני בהם טמון בסוללה החשמלית שיש להם המאפשרת הנעה של האופניים ללא כל מאמץ גופני. משום כך, מדובר על כלי תחבורה שמסוגל להגיע למהירות גבוהה יותר ללא דיווש פיזי, ולכן ישנם מצבים כמו הסחות דעת או חוסר מיומנות המובילים למצב של חוסר שליטה על האופניים הגורם בסופו של דבר לתאונת אופניים.

משום כך ניתן לומר כי הגורמים העיקריים לתאונות האופניים הם הרוכבים עצמם ולא כלי התחבורה, כיוון שזהו אמצעי תחבורה נוח, פשוט ויעיל שגם תורם מאוד לסביבה מבחינה אקולוגית. בכדי למזער את הנזקים בגוף ובנפש כתוצאה מתאונות האופניים, נחקקו תקנות בנוגע לשימוש החוקי באופניים חשמליים.

מה החוק אומר בנוגע לרכיבה על אופניים חשמליים?

על פי החוק, הרכיבה על אופניים חשמליים תהיה במהירות שלא תעלה על 25 קמ"ש, כאשר האופניים החשמליים יהיו עם מנגנון מיוחד המספיק את פעולתם כאשר המהירות עולה על המותר. בנוסף לכך, באחריותו של כל רוכב אופניים להתמגן בהתאם כדי לשמור על בטיחותו במהלך הרכיבה כמו חבישת קסדה תקנית, פנסים קדמיים ואחוריים, מחזירי אור זוהרים בחושך וכן גם פעמון ייעודי.

כיוון שמדובר על כלי תחבורה ממונע, חל איסור לרכב עליו על גבי מדרכות אלא אך ורק בשבילי אופניים ייעודיים לכך כדי לא לסכן את הולכי הרגל במדרכות. במקרה ואין מדרכות במקום בו רוכב האופניים נמצא, עליו לרכב על האופניים החשמליים בכבישים העירוניים כשהוא צמוד לימין ומציית לתקנות וחוקי התעבורה. אופניים חשמליים הם לא משחק ילדים, ולכן מחייבים נהיגה בטוחה וזהירה עליהם תמיד. משום כך החוק קובע כי רשאים לרכב עליהם רק אנשים שמלאו להם 16 שנה, והם עברו מבחן עיוני מתאים העוסק בחוקי התעבורה.

כללי בטיחות שחשוב ליישם בזמן רכיבה על אופניים חשמליים

כפי שצוין קודם, העלייה המדאיגה בתאונות האופניים היא תוצאה של שימוש אנושי לא נכון או לא זהיר. לכן כל רוכב אופניים שמחליט לעשות שימוש באופניים חשמליים, מחויב לרכב עליהם בצורה בטיחותית תוך הפעלת שיקול דעת מתאים. כפי שנהגי רכבים אינם מתעסקים בטלפון בזמן נהיגה, כך גם רוכבי אופניים חשמליים מוכרחים להימנע משימוש בטלפון הנייד שלהם ולהיות ערניים תמיד לכל הנעשה על הכביש או שביל האופניים.

גם להורים יש תפקיד בלתי נפרד מכללי הבטיחות של רכיבה על אופניים למניעת תאונות, כיוון שכללים אלו נוגעים לילדים שלהם שהם בגילאי נוער ויכולים על פי חוק לרכב על אופניים חשמליים. יש להעביר לילדים את המסר בנוגע לרכיבה חוקית ובטוחה באופניים, ולהדגיש בפניהם כי חל איסור על הרכבת נוסעים נוספים על האופניים, בנוסף לפעולה המסוכנת הכרוכה בכך.