מאמרים

רשלנות רפואית בניתוחי ברכיים

לברכיים יש תפקיד מהותי בהפעלה תקינה ורצופה של מפרקי הגוף, כיוון שמפרק הברך הוא זה האחראי על יכולת וטווח התנועה של כל אדם – בין אם מדובר על ריצה, קפיצה, התכופפות וכן הליכה והתניידות שגרתית במהלך היומיום. משום שמדובר על מפרק מרכזי בגוף הנושא עליו משקל רב, השכיחות לפציעות ושחיקה עולה בהדרגה בייחוד כאשר מדובר על אנשים המנהלים אורח חיים ספורטיבי, קשישים הנוטים לסבול יותר מדלקות ובעיות רפואיות במפרקים וכו'.

במקרה של חבלה ופציעה בברכיים התסמין הראשוני הוא כאב, כאשר מקור הכאב עשוי להגיע מחלקים שונים הנמצאים בברכיים כמו רצועות, גידים, שרירים וגם מעצם המפרק עצמו. לכן במקרה של כאבי ברכיים חוזרים ונשנים מומלץ לפנות לייעוץ רפואי מקצועי, ולקחת בחשבון כי לרוב הטיפול הטוב ביותר יהיה ניתוח בברכיים. מתי יש צורך לעשות ניתוח, האם ניתוח מסוג זה נחשב מסוכן ומה עושים במקרה של רשלנות רפואית בניתוחי ברכיים? נענה על כל השאלות במאמר הנוכחי.

מתי צריך לבצע ניתוח בברכיים?

כמו כל כאב אחר, גם כאבי ברכיים עשויים לפגוע מאוד באיכות ושגרת החיים ולכן הצורך בניתוח ברכיים עולה כאשר המטופל סובל מכאבים כרוניים, וכן כאשר שיטות הטיפול האלטרנטיביות שהוצעו לו לא מצליחות לטפל ולהעלים את הכאב. במקרה של ניתוחי ברכיים ניתן לומר כי ניתוחים אלו נחלקים לשני סוגים עיקריים:

  • ניתוחים אקוטיים – ניתוחי ברכיים הכרחיים במקרה של פציעה חמורה, תאונה או חבלה אחרת המתרחשת בברכיים והצורך הרפואי לטיפול בבעיה הינו ניתוח ברך לצורך החלמה מלאה ושיפור התפקוד.
  • ניתוחים אלקטיביים – בשונה מניתוח אקוטי המחייב טיפול רפואי כירורגי כדי לטפל בבעיה הרפואית, ניתוח אלקטיבי מבוצע על פי בחירתו האישית של המטופל כדי לשפר את תפקודו היומיומי. לכן במקרה של ניתוחי ברכיים ניתוחים אלקטיביים יכולים להתרחש כאשר מטופלים סובלים מבעיות בברכיים שאינן דחופות כמו שחיקת סחוס, נעילת מפרק, חור יציבות וכן כאבים כרוניים בברכיים שאינם עוברים לאחר טיפולים ונטילת משככי כאבים.

סוגים של ניתוחי ברכיים

  • ניתוח ארתרוסקופיה – זהו אחד מניתוחי הברכיים השכיחים ביותר, כיוון שמדובר על פרוצדורה כירורגית פולשנית המאפשרת לאבחן ולטפל במגוון בעיות רפואיות בברך כמו קרע במיניסקוס, תיקון סחוס פגוע, טיפול בדלקות וזיהומים במפרק הברך וכן טיפולים נוספים שמסייעים בהקלת כאבי ברכיים.
  • ניתוח להחלפת מפרק – ניתוח מסוג זה מתבצע רק כאשר קיימת שחיקה משמעותית במפרק הברך, ושום טיפול אחר לא עוזר לשפר את הכאב וטווח התנועה של המטופל. מדובר על ניתוח גדול ומורכב, אך הוא מגדיל בצורה משמעותית את איכות החיים של מטופלים הסובלים מכאבים כרוניים.
  • ניתוח שחזור רצועות – לרצועות בברך יש תפקיד חשוב בטווח התנועה של מפרק הברך, ולכן במקרה של חבלה או שחיקה באחת מהרצועות הללו יש צורך בניתוח שחזור הרצועות כדי לשפר את טווח התנועה, לאפשר ניידות, לחזק את שרירי הברך וכן להפחית את הכאב כתוצאה מהנזק שנגרם לרצועות.

מה נחשב כרשלנות רפואית בניתוחי ברכיים?

רוב ניתוחי הברכיים נחשבים ניתוחים אלקטיביים לצורך שיפור איכות החיים של המטופלים, ולכן הבחירה במעבר ניתוחים כאלו תעשה בשיתוף בין המטופל לרופא האורתופד שמכיר את הבעיה וההיסטוריה הרפואית שלו. הודות להתקדמות הטכנולוגיה הרפואית, ישנם ניתוחים רבים המבוצעים עם מכשור חדשני ומתקדם שאינו מחייב פתיחה מלאה של הברך לצורך הניתוח, אלא ביצוע ניתוחים דרך חתכים זעירים המקצרים את זמן ההחלמה.

אך כמו כל ניתוחים כירורגיים אחרים, גם בניתוחי ברכיים קיימים סיכונים שונים ולכן מחובתו של כל מנתח ליידע מראש את המטופל בנוגע להשלכות הניתוח והסיכונים הכרוכים בו, שכן אי יידוע וחוסר עדכון רלוונטי בנוגע למצבו הרפואי עשוי להיחשב כרשלנות רפואית. באופן כללי ניתן לומר כי כל טיפול רפואי שניתן למטופל החורג מרמת הזהירות הסבירה המחייבת את הרופא – נחשב כרשלנות רפואית ועילה להגשת תביעת נזיקין בליווי של עו"ד מומחה בתחום.