מאמרים

רישום פטנטים – לשם מה צריך את זה?

פסגת השאיפות של כל ממציא, מפתח, או חוקר או אפילו עובדים מקצועיים בחברות יצרניות שונות, היא לייצר פטנט, לייצר מוצר או כלי מסוים אשר יכול לשפר את ההתנהלות המקצועית והאנושית, יכול לייעל את תהליך העבודה בהיבטים שונים. זו הפסגה הכי גבוהה שאפשר לשאוף אליה במובנים רבים.

האנושות בנויה מעצם זה שהיא כל הזמן מתקדמת, כל הזמן בונה עוד ועוד רבדים וקומות בקדמה האנושית, בכל אספקט שהוא, ועל כן, היא מאפשרת לנו להגיע אל תוצאות איכותיות יותר, היא מאפשרת לנו ליהנות מכלים ואמצעים ייחודים, לגלות דברים חדשים וכמובן להשתפר. החל מדברים גדולים כמו הקטנה התחלואה, גידול בתוחלת החיים, ועד לדברים קטנים שאנחנו משתמשים בהם ביום יום.

אך בשביל שזה יקרה באמת, בשביל שזה יצליח, יש צורך במנגנון של רישום פטנטים. זה מנגנון שנועד להגן על מי שיוצר פטנטים חדשים ובמובנים רבים הוא נועד לאפשר למפתחים, ממציאים ויזמים, להמשיך בתהליך של פיתוח רעיונות וייצור פטנטים חדשים. ללא מנגנון זה, יהיה מאוד קשה, עד בלתי אפשרי לנהל תהליך כזה בפועל.

לפני שנסביר מדוע רישום פטנטים הוא דבר משמעותי, חשוב לומר שכל אדם שיוצר פטנט ורוצה לרשום אותו על שמו (או על שם החברה שלו), חייב לעבור תהליך של רישום, כמו כן, מי שיוצר פטנט לכאורה ומגלה שיש אחרים שעשו זאת לפניו, צריך להיות מודע לכך ולאפשרויות שעומדות לרשותו במצב כזה.

חשוב לומר עוד, הרישום איננו אך ורק מקומי, הוא צריך להתבצע גם במדינות שונות על מנת שיהיה ניתן להתייחס אליו גם באותן במקומות כפטנט. זאת מתוך הנחה הגיונית, שהיום אי אפשר להתייחס לפטנט מסוים רק בהיבט המקומי, בגלל סחר בינלאומי, שווקים פתוחים, המצאות ופיתוחים שעוברים ממקום למקום.

מה המשמעות של רישום פטנט

פטנט הוא עניין כלכלי בסופו של דבר. לא רק בהיבט של תהליך ההמצאה והייצור אלא גם בהיבט של השימוש בו. אם נניח אנחנו ממציאים פטנט מסוים, מן הסתם אנחנו נרצה להרוויח עליו, אם לא נוכל, לא תהיה לנו מוטיבציה לנסות ולפתח דברים חדשים, ואז העולם לא יתקדם. אם אנחנו לא נרוויח מהתהליך, סביר להניח שהוא פשוט לא יתרחש. לא על ידנו ולא על ידי אחרים.

רישום פטנט נועד להגן עלינו. הוא נועד לאפשר לנו לכתוב את הפטנט על שמנו, ובצורה כזו כל מי שירצה להשתמש בו, יהיה חייב לשלם לנו או שלא יוכל לעשות בו שימוש. מעבר לכך, הרישום נועד לומר לממציאים אחרים, שיש כבר פטנט כזה ועל כן הם לא יכולים להמציא ולרשום פטנט דומה על שמם. מה שכן, הם יוכלו לנסות ולשפר את הפטנט שלנו ולרשום את השיפור כפטנט, במידה וזה אפשרי.