מאמרים

עמוד מדיניות פרטיות – מהי החשיבות שלו ואיך הוא מכסה את העסק מבחינת החוק?

אחת התופעות שחוזרות על עצמן בתחום בניית האתרים, היא חוסר ההשקעה בעמודי מדיניות פרטיות – לרוב ניתנת חשיבות רבה לבניית עמוד בית מרשים או עמוד "אודות" מרתק, אבל עמודי מדיניות פרטיות מקבלים חשיבות נמוכה יותר, ושלא בצדק. לעמוד זה יש משמעות רבה מאוד מבחינה חוקית, ובמיוחד כאשר מדובר באתר שעיקר פעילותו מבוססת על איסוף נתונים של משתמשים. אלו למשל כמה מהסיבות שבגינן חשוב מאוד לנסח וליצור עמוד מדיניות פרטיות באתר:

בניית אמון

המבקרים סומכים עליכם יותר כאשר יש לכם עמוד מדיניות פרטיות, ולהיות שקופים כלפי המשתמשים שלכם הוא אחד הדברים הכי מוסריים שתוכלו לעשות בתור בעלי עסק. עמוד מדיניות פרטיות מספק ללקוחות תמונה ברורה מדוע ואיך אתם מעבדים את הנתונים האישיים שלהם, ומעניק להם תחושת ביטחון. גולשים שיקראו את העמוד הזה ירגישו בנוח יותר להשתמש באתר, ואולי אפילו ישתפו את התוכן שלו עם אחרים, וימליצו עליו ועל המוצרים שלו. עמוד מדיניות פרטיות פירושו שקט נפשי עבור הגולשים באתר שלכם.

הפנים של החוק

לכל מדינה ברחבי העולם יש את החוקים שלה בנושא פרטיות נתונים, וכמובן, גם במדינת ישראל קיימים חוקים מאוד ברורים בנושא זה. במידה ואתם מתכננים לעשות שימוש כלשהו בפרטים האישיים של הגולשים באתר שלכם – החוק מחייב אתכם ליידע אותם על כך מבחינת החוק.
את הניסוח לעמוד זה יכול לכתוב רק גורם אשר מכיר את כלל החוקים של מדינת ישראל (בכל הנוגע למדיניות האינטרנט) כך שלצורך עניין זה יהיה עליכם לפנות אל עורך דין לדיני אינטרנט.

גורמי צד שלישי דורשים את המידע הנ"ל

מדיניות פרטיות היא דבר מאוד משמעותי לא רק מבחינת החוק, אלא היא נדרשת גם ע"י גורמים מצד שלישי – כדוגמת גוגל ואפל. אם לצורך העניין האתר שלכם עושה שימוש בכלים כמו Google Analytics, או שאתם משתמשים ב- Google Adsense לצורך פרסום התוכן שלכם – תהיו מחויבים בעמוד מדיניות פרטיות (שכן כלים אלו אוספים נתוני משתמשים), וכנ"ל גם אתם בעלי אפליקציה שעומדת לעלות ל-  App Store או Google Play (שאגב במקרה כזה – חשוב שמדיניות הפרטיות תהיה נגישה בקלות למשתמשים. מדיניות פרטיות לא נגישה עלולה לסכן את האפליקציה בהשעיה).

הימנעות מהליכים משפטיים

מקרי עבר רבים מלמדים שחברות אשר לא הציגו מדיניות פרטיות, או לחלופין – הציגו מדיניות פרטיות בעלת אי דיוקים או טעויות, הסתכנו בסוף בכניסה להליכים משפטיים ארוכים, מורכבים, ומייגעים. כל בעל עסק חייב להגן על עצמו מפני תביעות, ומסמך מדיניות פרטיות מהווה הגנה מאוד משמעותית לשם כך.

העלאת כמות המכירות, וקבלת רווחים רבים יותר

עמוד מדיניות פרטיות הוא כאמור גורם אשר מספק לגולשי האתר תחושה של ביטחון והגנה. ברגע שהגולשים יקבלו תחושה של ביטחון מהעסק שלכם, רוב הסיכויים שזה יגרום להם להרגיש ביטחון בעסק ובמוצרים שלכם, יגביר את הרצון שלהם לבצע רכישות, ואתם בסופו של דבר רק תרוויחו מזה. ובמילים אחרות – מדיניות פרטיות יכולה להיות גורם עזר מעולה ליצירת המרות.