מאמרים

לימודי משפטים

לימודי משפטים הם ככל הנראה אחת תחומי הלימודים הפופולאריים ביותר בעולם האקדמיה בישראל. בכל שנה מצטרפים כ-3000 סטודנטים חדשים ללשכת עורכי הדין ולמעשה על כל 28 תושבים בארץ יש עורך דין אחד.

מה זה אומר ללמוד משפטים ?

תואר במשפטים אורך כשלוש שנים ונפוץ במגוון מכללות ואוניברסיטאות ברחבי הארץ ובעולם. מכיוון שתואר זה הוא מבין הנפוצים והמבוקשים בארץ, קיימות פקולטות רבות המציעות תואר במשפטים. הלימודים מאופיינים בלמידה תחת לחץ, שינון כמויות גדולות בזמן קצר, התמודדות עם סיטואציות קריטיות בעבודתו של עורך הדין, ניתוח בעיות, פיתוח יכולת התבטאות הן בכתב והן בעל פה והתמקצעות בניהול משא ומתן.

למה כדאי ללמוד משפטים ?

לימודי משפטים מעניקים לך את האפשרות לפתח מגוון מיומנויות ולחקור היבטים רבים בחיי אדם. זה נותן לך את ההזדמנות לפתח דעות עצמאיות משל עצמך, לחזק את ההבנה שלך ולהעמיק את הידע שלך על כל נושאיו המגוונים של תחום מדעי הרוח והחברה. בנוסף, אתה רוכש גם יכולת הבנה  וגם עומק בתחומים שהכי יכולים מעניינים אותך.

תואר במשפט יכול לתת לך את הכישורים להיות עורך דין מצליח אך גם להתבלט ולהצליח בתחומים אחרים שהידע שתרכוש בתחום המשפט יוכל לתרום לך גם בהם כמו פוליטיקה, עיתונאות, ניהול, הפקה, דיפלומטיה ואפילו במשטרה. תואר במשפטים מצייד אותך כמעט לכל מקצוע הדורש חוזק אינטלקטואלי בשילוב גישה מעשית לעולם.

טיפים ללימודי משפטים ?

תתכוננו לכמות גדולה של קריאה – קשה להסביר ולתאר כמה חומרים לקריאה קיימם בתואר שכזה. מיומנויות קריאה חשובות לסטודנט ובדגש על סטודנט למשפטים היא יכולת קריאה והבנה גבוהה וניתוח וסיכום טקסטים בצורה יעילה. יכולת זה עלולה לקחת זמן רב עבור הסטודנט המתחיל, אך ברגע שמתרגלים לקצב הלמידה, חיי הסטודנט למשפטים הרבה יותר קלים.

ההשקעה בפרטים הקטנים חשובה – תואר במשפטים רחב וכולל המון נושאים ותתי נושאים. כשלכל תת נושא עוד תת נושא ועוד סעיפים והרבה דברים לזכור. חשובה ההשקעה בכל פרט ופרט ולא משנה מה גודלו. גם עם מדובר בסעיף הכי קטין או בחוק הכי ארוך ומסובך על עורך הדין לדעת אותו בעל פה.

תואר במשפטים דומה למרוץ עכברים – המרוץ קיים כבר מהיום הראשון, אך אין צורך למהר ולהצטרף אליו. מכיוון שבסופו של התואר קיימת תקופת סטאז' אצל משרדי עורכי דין השונים, ישנם משרדים מובחרים יותר המציעים מקומות מעטים עבור הסטודנטים המצטיינים. חשוב לעמוד בקצב של התואר ועוד יותר לשאוף להצטיינות בו. חשוב לזכור שזו לא האופציה היחידה הקיימת עבור עורכי הדין המתחילים, ניתן להשתלב בשירות האזרחי, ארגונים ממשלתיים ומקומות עבודה נוספים המאפשרים לעורכי דין מתחילים להשתלב בעסק שלהם. הדבר יאפשר לכם מקפצה נוספת אל עבר מקום עבודה עתידי בין אם מדובר במשרד גדול או חברה כל שהיא.

 

חשוב לזכור שתואר במשפטים הוא תואר מאתגר ללא ספק. אך עם מספיק נחישות והרבה מוטיבציה, האתגר הזה יהפוך לאפשרי לחלוטין.