מאמרים

יתרונות מול חסרונות: הוצאת דרכון אירופאי

דרכון אירופאי

 בעשור האחרון נרשם זינוק במספר הישראלים אשר קיבלו דרכון אירופאי. לדרכון אירופאי שורה ארוכה של יתרונות, אולם גם חסרונות. מהם? במאמר זה נציג את כל הפרטים אודות הזהב החדש – דרכון אירופאי.

 

מעל 10,000 ישראלים לא טועים – מה הופך את הדרכון האירופאי לזהב החדש?

אם גם אתם שמעתם על חברים אשר הוציאו לאחרונה דרכון אירופאי וספציפית פורטוגלי, אתם לא לבד. למעשה, מדובר באחד הנושאים המדוברים ביותר בישראל, וזאת בשל תנאים מקלים אשר מאפשרים לישראלים לקבל דרכון אירופאי ובהתאם לכך לקבל שורה ארוכה של יתרונות. ראשית כל, עם דרכון אירופאי ניתן לנוע בחופשיות בין מדינות האיחוד, כמו גם להיכנס לארה"ב ולאוסטרליה ללא צורך בהוצאת ויזה. נוסף לכך, דרכון אירופאי מאפשר להתקבל לאוניברסיטאות והמכללות המובילות בעולם, כמו גם להתגורר ביבשת וכן להתקבל למשרות נחשקות אשר מגלמות אופציות לקידום וכן שכר גבוה פי שניים מהנהוג בישראל. מאחר ומדובר בדרכון מבוקש, בייחוד בפורטוגל, ניתן לראות כיצד יותר ויותר ישראלים מחליטים להתחיל בתהליך אשר נע בממוצע בין חצי שנה ועד שנה וחצי, לצורך קבלת הדרכון. אולם, ישנם גם חסרונות, ועליהם נפרט כעת.

מהם החסרונות בהליך הוצאת דרכון אירופאי?

כאשר מתחילים בתהליך של דרכון זר נדרש לקבל ייצוג מצד עורך דין אשר מתמחה בתחום, וזאת כחלק מייצוג משפטי אשר הוא הכרחי לצורך התמודדות עם הרשויות המקמויות כמו גם הליכים משפטיים כמו תרגום נטוריוני של מסמכים, אותם נדרש להעביר לגורמים המוסמכים במדינה. זאת ועוד, העלות של הוצאת דרכון אירופאי יכולה להגיע ל 10,000 ₪ ואף יותר, ועל כן יש לקחת בחשבון כי מדובר בהליך לא זול. נוסף לכך, ממשלת פורטוגל החלה לקדם חקיקה אשר מגבילה את היכולת של ישראלים להוציא דרכון זר, וכעת ע"פ הערכות בשנת 2022 יידרשו ישראלים להוכיח כי הם גרים במדינה לפחות שנתיים, כתנאי לקבלת הדרכון. לאור הקשחת התנאים, הביקוש בעבור הדרכון הזר (בתנאים מקלים כפי שישנם היום) יעלה, ובהתאם לכך זמן קבלת הדרכון יתארך. חשוב לציין כי כבר עכשיו ישנן מדינות באיחוד אשר דורשות מהישראלים לעבור שורה ארוכה של מבחני שפה והוכחת מגורים, ועל כן מדובר בהליך לא פשוט אשר דורש סבלנות ולא מעט התעסקות בירוקרטית.

האם הליך של הוצאת דרכון אירופאי משתלם?

לסיכום, אין עוררין כי הדרכון האירופאי מקנה שורה ארוכה של יתרונות אשר במסגרתם תוכלו לבסס את עתידכם הכלכלי והמשפחתי, מעבר לים. אולם, לאור הקשחת התנאים וכן הפרוצדורה הנדרשת מומלץ לחשוב לעומק האם אתם מוכנים לעבור את התהליך, ובמידה וכן – לבצע אותן בהקדם, עד אשר יכנסו התנאים החדשים לתוקף והחלום של דרכון אירופאי יתרחק בצורה משמעותית יותר מכפי שנהוג כיום.