צוואות וירושה

ייפוי כוח מתמשך – המדריך השלם

כאשר מדברים על ייפוי כוח מתמשך, מדברים על מסמך משפטי המתייחס לכל בגיר שמעוניין לקבוע מי יטפל בענייניו במידה ולא יוכל לעשות זאת. התנאים לעשיית מסמך זה קשורים בעיקר בהבנתם – כך שכל מי שעושה אותם צריך להבין את המשמעות וכן את התוצאות של אותו מסמך. האדם שהוא גם הממנה, בוחר את מי שירצה שינהל את דבריו ובתנאי כי הוא צלול, מבין ומסוגל לקבל כל החלטה. כמו כן, חשוב כי הנ"ל יבין מה תהיינה ההשלכות אם חלילה ידרדר מצבו.

מתי קורה שמצב יכול להתדרדר?

יותר ויותר אנשים בוחרים לייצר ייפוי כוח מתמשך מתוך הבנה, כי אם יתדרדר מצבם מתאונה, מחלת זקנה או אפילו מוגבלות נפשית כזו או אחרת – יהיה מי שידאג לרכושם. בכדי להכניס לפועל מסמך זה, ממונה מיופה כוח ובמסגרת ייפוי כוח מתמשך הוא למעשה יהיה מוסמך על כל מה שייקרה עם הממנה שחלילה לא יוכל לקבל החלטה או צעד כזה או אחר. חשוב לציין כי מסמך זה תופס גם כאשר מתקיימים מצב של חוסר יכולת שיפוט, זיכרון (דמנציה) וכד'. ברוב המקרים מי שייבחר למשימה זו יהיה קרוב מאוד לממנה, כאמור, זו יכולה להיות בת זוג, אבל זה בהחלט יכול להיות גם הורה ואפילו ילדים או אחים. כמו כן, אפשרות נוספת כי הנ"ל ימנה לא בהכרח אדם ממש קרוב אלא עורך דין שמבין ובקיא בענייני החוק.

מה כולל ייפוי כוח מהסוג הזה?

במסגרת ייפוי כוח מתמשך, יספק הממנה את כל האפשרויות והנגישות אל מצבו הבריאותי, עניינים אישיים, רכוש ועוד. את החתימות מבצעים מול עורך דין. בנוסף לחתימה הרגילה, נדרשת גם חתימתו של האדם שמיופה על הכוח – כאמור, הממונה. חתימות אלו חשובות ביותר היות והן אלה המהוות אסמכתא להסכמת החוזה/ הסכם שנערך בתוך ייפוי כוח מתמשך זה. במסגרת המינוי, ייתכן והממונה יחליט למנות כמה ממונים – זאת בכדי לספק ממונה מחליף במידה וגם אצל זה יתרחש הליך כזה או אחר שלא יאפשר לו להפעיל שיקול דעת מדויק. כמו כן, במסגרת זו, ייקבע אם הממונים יפעלו יחד או שכל אחד יפעל לחוד במידת הצורך. כמו כן, ייקבעו גם כאן הסמכויות וחלוקת התפקידים – כאמור, מי אחראי על מי ומה. עניין זה חשוב, כי במידה ותהיה מחלוקת כזו או אחרת, זה יוכל בהחלט לסייע ברגע האמת.

אלו מסמכים נדרשים בכדי ליישם ייפוי כוח מתמשך?

אם עליתם שלב ויש כבר ייפוי כוח מתמשך, עכשיו כל מה שנדרש הוא להפקידו במקום הנכון. אם כן, את העותק יש להפקיד אצל הממונה שנבחר – כאמור אפוטרופוס. עותק נוסף מקורי יש למסור לעורך דין – זה שלמעשה ערך את ההסכם ואף חתם עליו. כמו כן, יש לצרף לכך גם חוות דעת של מומחים בכדי להוכיח כשירות בזמן חתימה.