פלילי

מה העונש הצפוי על סחר בסמים?

העונש הצפוי על סחר בסמים

הסוג הראשון של סוחרי סמים הוא אדם שמוכר סמים כדי להאכיל את ההתמכרות שלו. הסוג השני הוא אדם העוסק רק בסמים כאמצעי פרנסה. הסוג השלישי הוא אדם העוסק בסמים כתחביב ולא למטרות רווח.

לסוג הראשון של סוחרים אין בדרך כלל עניין להפסיק ולהמשיך למכור סמים כי הם אוהבים את הבלאגן שהם מקבלים ממנו. לרוב יש להם פחות מצפון מהסוג השני, אבל בניגוד אליהם, הם לא עושים את זה בשביל הכסף. הסוג השלישי אינו רואה את עצמו כסוחר אלא כמי שנהנה להתנסות בחומרים נרקוטיים משלו או למכור אותם לחברים במחיר סביר.

העונש על סחר בסמים תלוי במדינה. זה נע בין כמה שנים למאסר עולם. העונש מושפע גם מכמות הסמים ומרמת הסחר בסמים.

בארצות הברית למשל, העונשים על סחר בסמים משתנים בהתאם לכמות הסם והאם מדובר בעבירה ראשונה או לא. סוחרי סמים מואשמים בדרך כלל בעבירה אם מעולם לא הורשעו בפשע בעבר וכמות הסמים היא פחות ממאה פאונד. אם הם הורשעו בעבר, אזי האשמה שלהם עלולה להיות עבירה פלילית ועונשם יהיה הרבה יותר חמור.

 

העונש על סחר בסמים משתנה ממדינה למדינה. זה יכול לנוע בין כמה שנים למאסר עולם או מוות.

בארצות הברית, העונש על סחר בסמים הוא עונש מינימום חובה של חמש שנות מאסר בגין החזקת 5 גרם קראק קוקאין. על החזקת 50 גרם זה 10 שנות מאסר ועל החזקת 500 גרם זה 20 שנות מאסר.

סחר בסמים הוא נושא חמור. העונשים הם לרוב חמורים וההשלכות עשויות לשנות חיים.

לארה"ב יש מדיניות סמים נוקשה, מה שאומר שהם צריכים לאכוף אותה בכוח רב. הם ידועים בעונשים המחמירים והמעצרים שלהם – גם אם הפשע הוא רק החזקה של מריחואנה בפומבי.

העונשים על סחר בסמים גדלו עם השנים וכך גם מספר המעצרים שבוצעו על ידי קציני אכיפת החוק.

העונשים על סחר בסמים משתנים ממדינה למדינה. לחלק מהמדינות יש עונשים מחמירים על הפשע, בעוד שלאחרות יש גישה מקלה יותר.

בארצות הברית, העונש על סחר בסמים הוא עונש של לפחות חמש שנות מאסר, עם עונש מרבי של מאסר עולם. במדינות מסוימות, כמו אוסטרליה וקנדה, יש עונש מוות.

לארצות הברית יש עונשים מחמירים על סחר בסמים מכיוון שהם מאמינים שזה ירתיע אנשים מלבצע את הפשע. למדינות האחרות יש עונשים קלים יותר כי הן רוצות לעודד שיקום והשתלבות מחדש בחברה במקום ענישה ומאסר.

העונשים על סחר בסמים משתנים בהתאם לסוג הסם, כמות הסמים והעבר הפלילי של העבריין.

העונשים על סחר בסמים משתנים בהתאם לסוג הסם, כמות הסמים והעבר הפלילי של העבריין. לדוגמה, אדם שנתפס עם 10 גרם או פחות של מריחואנה יכול להיקנס ב-500 עד 2,000 דולר ו/או לעונש של עד שישה חודשי מאסר. עם זאת, אם הם ייתפסו עם יותר מ-10 גרם אך פחות מ-30 גרם, הם ייגזרו עד שנת מאסר עם קנס בין 1,000 ל-2,000 דולר.

מה העונש המרבי על סחר בסמים בישראל?

אסור לסחור בסמים בישראל, העונשים משתנים בהתאם לסוג הסם ולכמה נסחר.

חלק מהעונשים הם: 10-15 שנים, 7-10 שנים, 5-7 שנים או 3-5 שנים.

סחר בסמים ללא עבר פלילי

סוחרי הסמים ידועים כפושעים המאורגנים והחזקים ביותר בעולם. הם הצליחו להתחמק מאכיפת החוק במשך עשרות שנים באמצעות טקטיקות ושיטות פעולה מתוחכמות. הם כל כך מאורגנים עד שהם יכולים אפילו להבריח סמים דרך בתי הכלא, מה שמקשה על רשויות אכיפת החוק לעצור אותם.

מעצרם של שני סוחרי סמים גדולים במקסיקו שינה את האופן שבו רשויות אכיפת החוק מטפלות בפשע מסוג זה. שני הסוחרים נעצרו במהלך מבצע שבוצע על ידי הרשויות המקסיקניות, סוכני DEA אמריקאים וסוכני רשויות ההגירה והמכס של ארה"ב (ICE) ב-18 ביולי 2018 ב-Cuernavaca, מקסיקו הובילה לתפיסה של יותר משישה טונות של קוקאין, ששוויו מוערך ב-3 מיליארד דולר.

ארצות הברית היא היצרנית והצרכנית המובילה בעולם של תרופות. בשנת 2016, הממשל הפדרלי בארה"ב תפס למעלה מ-1.5 מיליארד פאונד של סמים לא חוקיים, שהסתכמו במכירות של 37 מיליארד דולר.

לפי דו"ח שפרסם משרד האו"ם לסמים ופשע (UNODC), סחר בסמים מהווה כ-3% מהתמ"ג העולמי, המוערך ב-2 טריליון דולר ב-2017.

הדו"ח גם קבע שסחר בסמים היה אחראי ל-7% מכלל מקרי הרצח ברחבי העולם בשנת 2016, עם מוערך של 225,000 אנשים שנהרגו מסמים מדי שנה.

לסיכום – עורך הדין הפלילי הינו איש מקצוע המסייע בהגנה על הנאשם בתיק פלילי.

כמו כן, עורך הדין הפלילי ייעץ כיצד לנהוג בתיק ויעניק ייעוץ משפטי. עורך הדין רשאי גם לייצג את הנאשם בבית המשפט ולנהל משא ומתן על הסדרי טיעון או הסכמי גזר דין.

תפקידו של עורך דין פלילי יכול להיות מאתגר בגלל אחריותו לסייע ללקוחותיו להימנע ממאסר, שלעתים קרובות היא הצעה קשה.

למידע נוסף וייעוץ עם עו"ד פלילי בפ"ת.