גירושין

הסכם גירושין – סוגיות שכדאי לדעת עליהן מראש

הסכם גירושין
הסכם גירושין

במקרה ואתם נמצאים בשלב של עריכת הסכם גירושין, ישנן מספר סוגיות שכדאי לכם לדעת עליהן מוקדם ככל הניתן. הסיבה לכך היא שהסכם גירושין הוא, בסופו של דבר, חוזה משפטי מחייב בין בני הזוג שנועד להסדיר את היפרדותם. לכן, מומלץ שהסכם הגירושין יכסה כמה שיותר סוגיות שעלולות ליצור בעיות בהמשך הדרך.

חלוקת רכוש משותף

אתגר גדול שעומד בפני שופט הוא ההחלטה למי מבני הזוג ובאיזו מידה שייך כל נכס שנצבר לאורך תקופת הנישואין. התשובה לשאלה זו יכולה להיקבע על ידי גורמים רבים. לדוגמה, דירה שבה גרו בני הזוג לאורך שנים רבות ונמצאת בבעלותם תיחשב כרכוש משותף, אך אם הדירה היא ירושה שרשומה על שם אחד מבני הזוג בלבד היא עשויה להיחשב כנכסו הפרטי.

הסדר לראיית הילדים

כל הסכם גירושין מוצלח כולל בתוכו סעיפים מפורטים להסדר ראיית הילדים אם לבני הזוג יש כאלה. הסעיפים צריכים לפרט על מועדים קבועים בהם הילדים נשארים לישון אצל ההורה שלא קיבל עליהם משמורת, לדוגמה ימים קבועים כמו סופי שבוע. בנוסף, על חלק זה לקבוע את גובה המזונות שיש לשלם וכיצד סכומים אלה יושפעו במקרה וההורה בעל המשמורת על הילדים ינסה להרחיק אותם מהצד השני.

מעבר למדינה זרה

בשנים האחרונות חלה עלייה במספר המקרים לפיהם ההורה שמחזיק בילדים מחליט לעבור איתם לגור בחו"ל, בין אם לתקופה זמנית ובין אם לצמיתות. לכן, רצוי שהסכם הגירושין יתעמק גם בסוגיה זו. לדוגמה, אפשר להתנות כי אם הילדים יורדים מהארץ וזה מפריע לצד השני לבקרם, יהיה האחרון פטור מתשלום מזונות עד שיחזרו.

לסיכום, הסכם גירושין הוא נושא מורכב ומומלץ בחום להיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בתחום.